SEO Sıralamaları Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin, arama motorları tarafından çeşitli yöntemlerle (robotlar, yapay zeka, kişi taramaları vb.) taranarak sıralamaya tabi tutulması kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulundurularak yapılır. Arama motoru optimizasyonu SEO, web site yöneticilerinin arama motorlarının gözüne giren bir web site olmasını sağlamaya çalıştıkları sürecin de adıdır. Çünkü, web siteler SEO uygunlukları bakımından arama motoru ilk sayfalarında (SERP) sıralanırlar.

SEO çalışmaları daha çok en popüler arama motoru Google’ın ilk sayfasında ve en üst sıralarda yer alabilmek için yapılır. Google Optimizasyonu ya da kısa adıyla GO aslında SEO olarak yaygın biçimde anılır. SEO’dan kastedilen Google optimizasyonudur.

 

Google Hangi Kriterlere Göre Karar Verir?

Google, pek çok SEO uzmanına göre yaklaşık 200 kritere göre web sitelerini taramaktadır. Bu kriterlere uygunluk derecelerine göre siteleri sıralar. En başarılı siteler en üstte yer alırken en başarısız siteler en arka sayfalarda sıralanır.

  • SEO’nun Önemi Nedir? 

    SEO, bir web sitesinin kullanıcılar tarafından bulunabilir olması için son derece önemlidir. SEO uyumlu olmayan bir web sitesine ulaşmak zordur. İnsanlar arama motoruna girerler ve aramak istedikleri şeyleri yazarlar. Örneğin Google’a girerek bir kaç kelimeyi aratan bir kişi ilk çıkan sonuçlara öncelikle ve genellikle bakmaktadır. Bu sebeple, Google’da ilk sayfada ve ilk sıralarda olmak ürün ve hizmetlerini veya içeriklerini insanlara ulaştırmak isteyen web siteleri için büyük önem arz eder. Web sitelerin alt sıralarda olması durumunda ziyaret edilme olasılıkları düşük olacaktır.

     

    Ziyaret alan web sitelerinin amaçlarına ulaşmaları böylece kolaylaşır ve dönüşüm elde edebilirler. Kullanıcılar açısından da tatmin edici sonuçlar almış olma ihtimali böylece artar. Google kullanıcıların elde edeceği nihai faydayı onlara sunmak için SEO kriterlerini web sitelere sunmaktadır. Her ne kadar tam bir SEO kriterleri listesi yayınlanmamış olsa da, arama motorlarının niyetleri açıktır ve özellikle Google, gezegendeki herkes için faydalı içerikler üreten ve özgün olanları destekler mahiyette kriterler getirmiştir.