Web Tasarımı Bina İnşa Etmek Gibidir

Web tasarımını bir örnekle açıklayalım. Bir bina inşa edeceğimizi düşünün. Bu bina için öncelikle bir arsaya ihtiyacımız var. Hosting yani barındırma, arsadır. Binamızı internette barındıran alan, hosting alanıdır. Yani bir web sitesini barındıracağımız yer Hosting alanımızdır.

 

Web sitemizi yani binamızı tasarlamamız gerekiyor. Kaç odalı? Kaç katlı? Görünümü vs… bunlar da tasarım ile ilgili konulardır. Web sitemizin sayfaları, görünümü vb. konular bina inşaatındaki aşamalara benzetilebilir. Yazılım, kodlama ve grafik tasarım tüm bu bina inşaatını tamamlamamıza yardımcı olacak unsurlardır.

 

Web Tasarımı & Bulunabilirlik

Ayrıca binamızın bir de bulunabilir olması gerekir. Bunun için de belki bir tabelaya ihtiyacımız var. Bunu da alan adı ya da Domain olarak adlandırabiliriz. Binamız ve onu barındıran bir arsa ile bulunabilir olmasını sağlayan adres bilgisini içeren bir ad… İşte bir web sitesinin tasarlanması böyledir. Web tasarımı bu örnekte anlatıldığı şekliyle bir binanın tasarlanmasına ve inşaa edilmesine benzer. Web tasarımı dışında bir de insanlara ulaşabilme, insanların içeriklerinize ulaşabilmesi hakkında da söylenecekler var ama bu konumuza dahil değil. Bu konuyla ilgili detaylara SEO Nedir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımı Nelerden Oluşur?

Bir web tasarımında bulunması gerekenler özetle şunlardır:

  • Hosting (Barındırma)
  • Domain (Alan adı)
  • Kodlama
  • Yazılım (Gerekirse)
  • Grafik Tasarım
  • Metin vb. İçerikler
  • SEO (İsteğe bağlı)

 

Web tasarımlarının web standartlarına uygun olması ya da arama motorlarının temel kriterlerine uygun hazırlanması önemli bir fark yaratır.

Erişilebilirlik, bir web tasarımında önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Herkesin ulaşabileceği bir web sitesi için erişilebilirlik önemlidir. Örneğin, duyma, görme engeli olanlara yönelik özellikleri olan web site tasarımları daha geniş kitlelere hitap eder.

Bir web tasarımı yapılırken sitenin hızlı yüklenebilmesi de önemlidir. Kullanıcı deneyimini en iyi şekle getirmek bir tasarımcının ana görevlerindendir.